promo

Par mums

aivars-pie-traktora

Aivars Radziņš - biškopis trešajā paaudzē:

Ar biškopību nodarbojās jau mans vectētiņš. Bet man šī saimniekošana nāca negaidīti. Kad es biju mazs zēns, dažas vasaras dzīvoju pie vectēva lauku mājā. Tā atradās netālu no Ērgļu klintīm. Tur bija izvietotas ~25 bišu saimes mājas dienvidu pusē, ābeļdārzā. Es ļoti centos izvairīties no bitēm, tāpēc spēlējos vai nu pa māju, vai pa pagalmu, kas atradās mājas ziemeļu pusē.
Kad paaugos, mani aicināja palīgos pie darbiem, kas saistīti ar biškopību. Centos izvairīties. Ja neizdevās, tad brīvprātīgi pieteicos griezt medus sviedi vai centos slēpties aiz dūmkannas. Tomēr no dzēlieniem pilnīgi izsprukt nespēju. Bites dzeļ visiem, kas baidās no viņām, dara pāri, jeb traucē strādāt.

aivars-stropi

1997.gada rudenī saņēmu mantojumā trīs saimītes ar veciem stropiem un lielu daudzumu biškopības inventāru. Tieši tajā gadā mans draugs devās dzīvot no laukiem uz Rīgu un man uzdāvināja lielu daudzumu (vienu auto kravu) ar biškopībai noderīgām lietām. Tad arī tika izlemts: nekur nespruksim, jāsāk apkopt šīs dzīvās radībiņas. Pirmajā vasarā bites turējām Skujenē pie mājas. Šī vieta bija uz bišu ceļa un mums visu laiku uzlidojumā nāca kaimiņu bišu spieti. Visus ķērām un likām mājiņās. Šajā gadā mums darbus mācīja radinieki, kā nu viņi to prata.
Nākošo gadu iesākām jau ar vienpadsmit saimēm, bet pabeidzām tikai ar septiņām. Tad arī sapratu, ka bez zināšanām nevar pat cūkas ganīt. Uzzinot, ka Rīgā notiek divgadīgi biškopības kursi, kuros ir arī praktiskā apmācība, iestājos. Tas bija lielu jaunatklājumu laiks. Piemēram: viens cilvēks var apkopt līdz 200 bišu saimēm; ir elektroniski instrumenti, lai noteiktu bišu nodomus; ir bišu dabu stimulējošas vielas; ir iespējas iegādāties arī Latvijas klimatiskajiem apstākļiem lētas bišu mājiņas.

maaja-bisumajas

Nu mēs ģimenē ēdam medu katru dienu. Vasarā esam vākuši ziedputekšņus, esam gatavojuši medu ar ziedputekšņiem, ievākuši bišu maizi, audzējuši bišu mātes. Ak, cik garšīgi un veselīgi!
Patreiz ar biškopību nodarbojos prieka pēc, kurā esmu iesaistījis savu sieviņu Ilonu, kura izzina un pielieto arī praktiski apiterapiju - zinātne par bišu produktiem medicīnā. Esam savas zināšanas papildinājuši apmeklējot seminārus Latvijā un ārpus tās. Produkciju realizējam veikalos, draugiem un kundēm. Priecājamies arī par katru jaunu klientu.

Mūsu produkcija: dažādu ziedu medus, ziedputekšņi, bišu māšu peru pieniņš, vasks, vaska sveces, bišu mātes. Ražojam arī jaunus Latvijas stāvstropus, rāmīšus un citu inventāru. Lai noskaidrotu medus kvalitātes rādītājus, paraugu nosūtu izmeklēšanai Valsts veterinārmedicīnas diagnostikas centra Vidzemes reģionālajai laboratorijai.
Šā nelielā ieskata noslēgumā vēlos vēlēt mums un Jums: „Sākt dienu ar medus karoti vienu!”

 
vairāk info ...
© PIEBALGASMEDUS.LV 2011-2012
Visas tiesības rezervētas